5. ročník přinesl 5 traťových rekordů!

Ideální počasí přivítalo v sobotu 15. září přes 1100 účastníků největší sportovní akce v regionu.

Historie Blanenské desítky nezná jinou vítězku na inline bruslích než Lucii Korvasovou. Tato dominátorka vyhrála všechny dosavadní ročníky závodu, letos v čase 19:12,81 o 8 sekund před svoji sestrou Veronikou. V celkovém pořadí dokázali být rychlejší jen tři muži! Nejrychlejší z nich byl Filip Zezula za 18:15,94, který si zopakoval výhru z 1.ročníku. Na druhém místě dojel Petr Buryan v čase 18:24,44.

Podobně dominantní jako Lucie Korvasová je mezi koloběžkáři Michal Kulka, kterého pouze v roce 2015 dokázal porazit Tomáš Pelc. V ostatních letech dominoval Michal Kulka a ke čtyřem titulům mistra světa přidal také čtyři tituly z Blanenské desítky. Největším soupeřem mu letos byl Jan Pavel, který závod dokončil jen o 25 setin později než vítězných 20:39,63.

U kategorie žen v koloběhu se konečně dostáváme k prvnímu traťovému rekordu o který se postarala Kristina Fryzová. Trať absolvovala za 21:00,30 a o neuvěřitelné 2 minuty a 10 sekund vylepšila dosavadní rekord Ivy Vedralové z roku 2015. To, že je trať Blanenské desítky skutečně hodně rychlá potvrzuje i to, že hned prvních pět letošních žen v cíli by původní rekord překonalo! Po Kristině Fryzové o pouhé 2 sekundy pomalejší Andrea Zbožková, vítězka z let 2014 a 2016 Šárka Waldhauserová, loňská vítězka Alena Legátová a těsně i na pátém místě Petra Javůrková.

Po závodech na inline bruslích a koloběžkách přišel na řadu ALPA nesoutěžní rodinný běh na který vyběhlo 74 startujících.

Poté již směřovaly zraky diváků k nejpočetnějšímu závodu celého dne – běhu na 10 km a štafetovému závodu na 2 x 5 km. Nejrychleji v cíli se objevil Nelson Kipkogei z Keni, ale traťový rekord neohrozil. Stejně tak Zita Kácser z Maďarska zaostala za časem české reprezentantky Lucie Sekanové z roku 2014. Nejlepšími českými závodníky byli Tomáš Navrátil z Kroměříže a Hana Homolková z Nového Města na Moravě, která probíhala do druhého kola ještě společně s pozdější vítězkou Zitou Kácser.

První dva koloběžkáři Michal Kulka a Jan Pavel spojili síly a na závodní trať se vydali ještě v běžecké štafetě a mezi mužskými dvojicemi byli nejrychlejší! Nejrychleji běžely také Zuzana Kučerová s Evou Jordovou a časem 42:43″  ustanovily nový traťový rekord. Další rekord 36:37″ přidal Lukáš Soural s Hanou Urbánkovou v mixech.

25 statečných dokončilo ďábelskou trojkombinaci – nejdříve 10 km na inlinech, poté 10 km na koloběžce a na závěr ještě 10 km běhu! Z vítězství i z nových rekordů trojboje se nejnižším součtem dosažených časů stali Vít Ryška a Kristina Fryzová. Oba překonali traťové rekordy dosti výrazně! Vít o 12 minut loňský výkon Tomáše Doleschala (letos v trojboji na 7. místě) a Kristina dokonce o celých 20 minut loni první a letos čtvrtou Jitku Kreidlovou! Přestože se Jitka Kreidlová sama oproti loňsku zlepšila ve všech disciplínách a v součtu o 9 minut, klesla z prvního na bramborový stupínek. Kristina Fryzová tak během jednoho dne překonala hned dva traťové rekordy! Vít Ryška si zase k vítěznému trojboji na MASARYK RUNu přidal i vítězný trojboj na Blanenské desítce!

VÝSLEDKY
FOTOGRAFIE